Вітаю Вас, Гість
Головна » 2014 » Березень » 6 » ПРОГРАМА щодо заходів, спрямованих на будівництво на території Радомишльського району притулку для безпритульних тварин, з метою регулюв
10:16
ПРОГРАМА щодо заходів, спрямованих на будівництво на території Радомишльського району притулку для безпритульних тварин, з метою регулюв

 

ПРОГРАМА 

щодо заходів, спрямованих на будівництво на території Радомишльського району притулку

для безпритульних тварин,

з метою регулювання їх чисельності гуманними методами

та зменшення захворювання домашніх тварин на сказ

на 2014-2015 роки

 Загальна характеристика програми

 

1.

Ініціатор розроблення програми

Управління ветеринарної медицини в Радомишльському районі

2.

Дата, номер і назва розпорядчого документу органу виконавчої влади про розроблення програми

Закони України:

- «Про захист тварин від жорстокого поводження»;

- «Про охорону навколишнього природного середовища»;

- «про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення»;

- «Про захист населення від інфекційних хвороб»

 

3.

Розробник програми

Управління ветеринарної медицини в Радомишльському районі

4.

Співрозробник програми

Радомишльська районна державна лікарня ветеринарної медицини

5.

Відповідальні виконавці програми

Управління ветеринарної медицини в Радомишльському районі;

Радомишльська районна державна лікарня ветеринарної медицини;

Радомишльська районна державна лабораторія ветеринарної медицини;

Малинське міжрайонне управління державної санітарно-епідеміологічної служби у Житомирській області;

Міська, селищні, сільські ради

6.

Термін реалізації програми

2014 -2015 роки

7.

Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації програми

216430 грн.

 

 

 

 

 

 

І. Загальні положення

 

1.            Сучасний стан проблеми

 

Сказ – особливо небезпечне вірусне захворювання всіх теплокровних тварин і людини. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), ця хвороба входить у першу п'ятірку хвороб, спільних для людини і тварин, що наносять найбільший соціально-економічний збиток. На сьогоднішній день сказ реєструється у 113 країнах світу. Ця хвороба характеризується гострим перебігом, ознаками поліенцефаломієліту, за відсутності вчасного лікування абсолютною смертністю, через це щорічно гине понад 55 тисяч людей і більше 1 млн. тварин. Прямі збитки від сказу складають біля 4 млрд. євро в рік.

Щорічно в світі 15 мільйонів людей  одержують направлення на лікування за підозрою в інфікуванні сказом.

 

Епізоотична ситуація зі сказу тварин в Європі залишається напруженою, оскільки сказ відноситься до захворювань, які не мають кордонів.

З кінця дев’яностих років минулого століття нозоареал (сукупність територій, на яких  протягом певного періоду відмічається підвищена кількість спалахів відповідної хвороби, в порівнянні з іншими  територіями) сказу перемістився в країни східної Європи з епіцентрами спочатку на території  Польщі, Хорватії, а в подальшому змістився і на  країни Балтії, Республіку Білорусь, Російську Федерацію, Україну, Румунію.

На даний час найгірша епізоотична ситуація щодо сказу в Європі відмічається в країнах Східної Європи, зокрема Російській Федерації,  Республіці Білорусь, Україні, Румунії. Тобто, територія України опинилась в самому центрі нозоареалу сказу в Європі. В той час країни Західної Європи вже тривалий час благополучні щодо сказу.

Зооноз сказу є одним з найбільш поширених в Україні природно-осередкових захворювань савців.

При аналізі динаміки захворювання на сказ в Україні за останні 15 років відмічається стрімкий розвиток епізоотії. Починаючи з 1996 року  по 2007 рік, рівень захворювання виріс у десять разів. З 2008 відмічається зменшення захворюваності на сказ.

Сказ поширений у всіх географічних зонах і регіонах України Слід зазначити,  що на території  України відбувається  зміщення нозоареалу сказу. Так, якщо з 2006 по 2008 найбільша концентрація хворих на сказ тварин відмічалась в східних та північно-східних областях, то вже з 2009 р. почав формуватися епіцентр сказу в північно-західних регіонах України, а саме: Хмельницькій, Вінницькій, Житомирській областях. В 2010–2012 рр. за рахунок стрімкого розвитку епізоотії сказу на прилеглих до цих областей територіях, а саме: в Тернопільській, Кіровоградській, Черкаській, Одеській областях, нозоареал сказу вже займав територію 7 областей

В 2012 році – кількість хворих тварин в цих 7 областях становила 48% від усіх випадків сказу в Україні.

В 2013 році  службі держветмедицини вдалося  відчутно знизити концентрацію сказу на території вищевказаних 7 областей. Зокрема в Тернопільській області  з початку року зареєстровано 13 неблагополучних пунктів (далі – н/п) по сказу, що на 75 н/п менше в порівняні з відповідним періодом минулого року, в Одеській на 29 н/п менше, Хмельницькій – на                  27 н/п, Кіровоградська – на 10 н/п менше.

В Вінницькій, Кіровоградській, Черкаській областях вдалося не допустити збільшення  захворюваності тварин (показники залишились на рівні минулого року).

Найбільше випадків сказу зареєстровано у Вінницькій області – 107 н/п (76 з яких виникло внаслідок захворювання лисиць).

З початку цього року – кількість хворих тварин в Хмельницькій, Вінницькій, Житомирській, Тернопільській, Кіровоградській, Черкаській, Одеській областях становить 33% від усіх випадків сказу в Україні.

 

Що стосується Радомишльського району, то в 2012 р. він займав лідируючу позицію по спалахам цієї хвороби серед тварин Житомирської області.

У 2012 р. було зафіксовано 10 випадків сказу:

1.            в м. Радомишль (виявлена хвора лисиця, експертний висновок Житомирської регіональної державної лабораторії ветеринарної медицини (далі – ЖРЛВМ) від 27.01.2012 № 087/230);

2.            в м. Радомишль (виявлена хвора лисиця, експертний висновок ЖРЛВМ від 15.02.2012 № 0258/1515);

3.            в с. Кочерів (виявлена хвора собака, експертний висновок ЖРЛВМ від 23.02.2012 № 0307/1743);

4.            в с. Кичкирі (виявлена хвора собака, експертний висновок ЖРЛВМ від 13.03.2012 № 0425/3155);

5.            в с. Осички (виявлена хвора лисиця, експертний висновок ЖРЛВМ від 27.04.2012 № 0828/5606);

6.            в с. Став Слобода (виявлена хвора собака, експертний висновок ЖРЛВМ від 01.05.2012 № 0863/5709);

7.            в с. Гута Забілоцька (виявлена хвора кішка, експертний висновок ЖРЛВМ від 16.10.2012 № 1960/21199);

8.            в с. Краснобірка (виявлена хвора собака, експертний висновок ЖРЛВМ від 18.10.2012 № 01971/21275);

9.            в с. Веприн (виявлена хвора кобила, експертний висновок ЖРЛВМ від 09.11.2012 № 02065/23628);

10.         в м. Радомишль (виявлена хвора собака, експертний висновок ЖРЛВМ від 11.12.2012 № 02283/26825).

 

 

На протязі 2013 року випадків захворювання тварин на сказ на території Радомишльського району поки не зареєстровано.

Видова структура захворюваності чітко вказує, що епізоотична ситуація щодо сказу в Україні має низку особливостей. Зокрема, це еволюція епізоотії як природно-вогнищевого, так і антропургічного (міського) типу.

У першому випадку резервуаром і джерелом збудника інфекції є дикі хижаки, зокрема лисиця, що є головним резервуаром і розповсюджувачем рабічного вірусу на нові території з включенням в епізоотичний процес інших видів тварин

Розвиток епізоотії сказу у лисиць знаходиться в прямій залежності від захворювання на суміжних територіях, від чисельності лисиць, циркуляції збудника в популяції диких тварин,  від ступеня доступності для них корму (особливо в зимовий період), і в зворотній залежності від кількості дрібних ссавців. Останні два фактора  впливають  на рухливість  лисиць (здатність до міграції).

Антропургічний (міський) тип сказу в Україні еволюціонує за рахунок неконтрольованого збільшення чисельності бродячих і безпритульних собак та котів.

Як і раніше, найбільший відсоток хворих  тварин займають лисиці – 36 %,  коти – 26 %, собаки – 23 %, с/г тварини – 11 %, інші дикі – 4%.

Домашні тварини складають 59 %. Характерним є більша кількість випадків захворювання серед котів, ніж серед собак (перш за все, тому, що в Україні вакцинація собак проти сказу є обов’язковою).

Більшість собак вакциновані, хоча, на жаль, охопити все поголів’я собак щепленням дуже складно.

Основними причинами  складної  ситуації щодо сказу собак та котів є:

-                    недостатній контроль за виконанням правил утримання собак і котів, та безвідповідальність власників тварин, в результаті чого збільшується кількість безпритульних тварин, особливо на околицях міста, на територіях інших населених пунктів, дачних ділянок, прибудинкових територіях;

-                    безвідповідальність власників домашніх тварин, які  не бажають вакцинувати тварин проти сказу;

-                    відсутність чи невиконання своїх функцій бригадами з відлову безпритульних тварин;

-                    не застосування ст. 17 Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження» в частині умертвіння тварин при регулюванні чисельності та тих, які хворі на сказ чи на інше особливо небезпечне захворювання або є носіями особливо небезпечного захворювання.

Епідемічна ситуація зі сказу в Україні теж залишається нестійкою. Впродовж останніх 16 років, реєструються поодинокі випадки захворювання людей на сказ.

Відповідно до даних Міністерства охорони здоров’я України  за останні 10 років зареєстровано 29 випадків захворювання людей на сказ у  16-ти областях (Київській, Харківській, Миколаївській, Донецькій, Кіровоградській, Чернігівській, Одеській, Херсонській, Луганській, Львівській, Полтавській, Черкаській, Запорізькій, Вінницькій, Сумській, Тернопільській та у м. Києві).

Найбільшу кількість захворілих зареєстровано у Донецькій (6 вип.), Харківській (5 вип.), Чернігівській (4 вип.), Кіровоградській та Луганській областях (3 вип.).

В 2013 році зареєстровано 3 випадки сказу у людей (Донецька, Харківська та Київська області).

Щорічно в Україні реєструється близько 120-140 тисяч осіб, які звернулися за медичною допомогою з приводу укусів тваринами, з яких 60% постраждалих одержують направлення на лікування за підозрою в інфікуванні сказом.

 

В Радомишльському районі з приводу укусів тваринами до медичних закладів звернулося:

 

Рік

З приводу укусів тваринами до медичних закладів звернулося (чол.)

З них отримали антирабічну допомогу (чол.)

2011

34

9

2012

19

7

2013

37

7

 

З таблиці видно, що в 2013 кількість укусів тваринами людей (порівняно з іншими роками) збільшилась.

                                  


Категорія: Підготовка до сесії. Проекти рішень | Переглядів: 228 | Додав: rada | Рейтинг: 1.0/1