Вітаю Вас, Гість
Головна » 2014 » Березень » 6 » Районна програма охорони культурної спадщини на період 2014 - 2017 рр.
10:23
Районна програма охорони культурної спадщини на період 2014 - 2017 рр.

  

 

Розділ І.

Загальна характеристика Програми

 

Ініціатор розроблення

Програми

 

 

Радомишльська районна державна адміністрація

 

Законодавча база Програми
 

Закони України «Про культуру», «Про охорону археологічної спадщини» , «Про охорону культурної спадщини», Закон Української РСР «Про охорону і використання памяток історії та культури»

Розробник  Програми
 

Відділ культури Радомишльської районної  державної  адміністрації

 

Відповідальні виконавці Програми
 

Відділ культури Радомишльської районної  державної  адміністрації

Учасники Програми
 

Управління фінансів  Радомишльської районної державної адміністрації в Житомирській області,  відділ культури Радомишльської районної державної адміністрації , відділ економічного розвитку і торгівлі Радомишльської районної державної адміністрації, виконавчі комітети міської, селищних та сільських рад

Термін  реалізації Програми
 
2014 - 2017 рр.

 

Перелік бюджетів, які беруть участь у виконання Програми фінансування
 

Районний, міський, селищні, сільські 

 

Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми, усього
 

Обсяги фінансування Програми за рахунок коштів районного бюджету визначаються на кожний окремий рік відповідно до кошторису, після затвердження його рішенням сесії Радомишльської районної  ради у межах бюджетних асигнувань

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Розділ ІІ.

ІІ. Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована районна програма  на 2014  - 2017 роки

 

          Радомишль – одне із стародавніх міст Полісся та України. Вперше Радомишль згадується у літописі 1150 року під назвою Мичеськ, пізніше Микгород.

          Місцевість, де Розташована Радомишльщина заселена близько 30-ти тисяч років тому. На околиці районного центру досліджено стоянку пізньопалеолітичного поселення.    Протягом останніх років  активізовано роботу з виявлення місць поховань жертв Великої Вітчизняної війни. Повернено історії імена багатьох захисників Радомишльського району. На даний час  встановлено дві  меморіальні дошки Герою Росії  генералу  П. Шкідченку , пам´ятник загиблим жителям   м. Радомишля у роки Великої Вітчизняної війни, Чорнобильської трагедії. Проведено перезахоронення уродженця   с. Дубовик Радомишльського району Бількевича В.Й., який загинув у 1941 році в Кіровоградській області (місце перезахоронення  с. Заньки, встановлено пам´ятник).   Проведено капітальний ремонт  братської могили , розташованої на   хуторі Мічуріна. Віднайдено   місце захоронення  загиблого воїна  Філіпова Тихона Андрійовича, який загинув  під  час визволення м. Радомишля 24 грудня 1943 року та проведено  зустріч із його донькою.   Відбулося відкриття заміненого пам´ятника на братській могилі воїнів - визволителів ( замість скульптури воїна встановлена гранітна стела) по    вул. Філіповича, східна частина міста, з лівої  сторони автошляху Радомишль - Раковичі, в центрі кладовища.      Проведена  реконструкція братської могили на хуторі  Соболів  (поновлено огорожу та замовлено гранітний пам´ятник). Проведена робота  по встановленню  прізвищ загиблих, похованих  в даній могилі. Було встановлене  прізвище  одного  з раніше   невідомих  воїнів   та віднайдено його  рідних.  Довгий час були невідомими прізвища похованих невідомих  воїнів  в    с. Філонівка та с. Краснобірка.  Протягом періоду проводились пошукові роботи , під час яких були встановлені  прізвища    загиблих  воїнів.   В с. Товстому проведено капітальний ремонт  пам´ятника  на братській могилі, де захоронений Герой Радянського Союзу Корольов М.С. 22 червня 2011 року, в День великої скорботи за жертвами війни, поблизу Раковичів, на полі, де прийняв бій Герой Радянського Союзу, командир підпільної організації «Молода гвардія» Іван Туркенич.   Замінено плити з нестійких матеріалів на гранітні та проведено ремонт пам´ятника, який розташований на кладовищі в с. Кочерів.     Зроблено заміну пам´ятника на гранітний в с. Мар´янівка на кладовищі, який знаходився в аварійному стані. 

         Протягом періоду проведено капітальний ремонт  в с. Мініно, Раковичі, Нова Буда.  Встановлено  37 прізвищ воїнів, які  раніше рахувались невідомими. В  Радомишльському  району відбулися відкриття  пам’ятників присвячених подіям Великої Вітчизняної війни   таких як: малолітнім жертвам голокосту, Великої Вітчизняної війни  (Меморіал Слави      м. Радомишль), пам’ятник  партизанам – підпільникам ( с. Котівка Радомишльського району),  партизанам – підпільникам на Меморіалі Слави,   присвячений  70 - й річниці початку підпільно - партизанського руху в Україні в роки Великої Вітчизняної війни 1941 – 1945 років  (м. Радомишль).

       Пам’ять про відомих та невідомих героїв, про всіх, хто на фронті та в тилу наближав перемогу над фашизмом, піднімав з руїн наш район, назавжди залишиться в серці кожного радомишлянина. Відновити в пам’яті кожну мить визволення та відбудови району, відкрити людям імена героїв тих славетних і трагічних років – наш громадянський обов’язок.

Більшість облікованих поховань перебувають у критичному стані і потребують термінового ремонту та облаштування. У той же час на території міста є багато не облікованих поховань, які поступово знищуються внаслідок господарського використання земель. Багато з цих поховань можуть назавжди залишитися невідомими, оскільки вмирають ветерани війни та інші свідки трагічних подій минулого. Потребують капітального ремонту пам´ятники, які розташовані на території        с. Русанівка, Городчин, Мініно, Раковичі, Раївка, Негребівка  та інш.

          Отже, історія Радомишльського району багата та бурхлива подіями, пам'ять про які потрібно зберігати для наших нащадків. Тому, що без минулого не можливе нормальне планування майбутнього.

Культурна спадщина Радомишльського  району є невідємною частиною культурної спадщини Житомирської  області і частиною культурного надбання  України.      Збереження  і примноження  культурних  цінностей  належить до пріоритетних напрямів політики держави у сфері культури.

      Програма охорони культурної спадщини Радомишльського району

на 2014-2015 роки (далі – Програма) розроблена, виходячи із засад, що охорона об’єктів культурної спадщини  є одним із пріоритетних завдань органів місцевого самоврядування. В її основу покладені вимоги Законів України «Про культуру», «Про охорону культурної спадщини, «Про охорону археологічної спадщини», інших  нормативно - правових  актів, а також положення державних  та обласних програм у памяткоохоронній галузі. У цілому  Програма спрямована на вдосконалення  організаційних та матеріально-технічних засад у сфері охорони культурної спадщини Радомишльщини на період до 2017  року.

          На Радомишльщині  на державному обліку перебуває 188 пам’ятки культурної спадщини: 22 пам’яток  архітектури, 108 пам’яток історії, 3 пам’яток  монументального мистецтва, 55 пам’яток археології.

        Згідно ст. 54 Конституції України культурна спадщина охороняється законом.  Держава  забезпечує збереження пам’яток історії , культури, мистецтва, археології та інших об’єктів, що мають відповідну цінність. На сьогоднішній день прийнятий Закон  України „Про охорону культурної спадщини”, яким передбачена  система правових, організаційних, фінансових, матеріально-технічних, містобудівних, інформаційних та інших заходів з обліку ( виявлення, наукове вивчення, класифікація, державна реєстрація) , запобігання руйнуванню або заподіянню шкоди, забезпечення захисту, збереження,  утримання,  відповідного  використання,  консервації, реставрації,  ремонту, реабілітації, пристосування та  музеєфікації об’єктів  культурної спадщини.

  В умовах ринкових взаємовідносин нерухомі пам’ятки  слід розглядати як об’єкти, що мають велике соціально-культурне значення, та об’єкти потенційного інвестування і розвитку фінансових, технічних, науково-технічних засад формування  сфери охорони культурної спадщини.

       Передумовою вирішення проблем розбудови сфери охорони культурної спадщини є напрацювання та реалізація програм відповідно до спеціального законодавства України.

        Як свідчить практика , саме на місцевому рівні реально втілюються в життя  основні положення державної памяткоохоронної політики. Саме місцеві програми дають можливість забезпечити взаємодію районних і місцевих інтересів щодо забезпечення охорони пам’яток з державними, громадськими та приватними інтересами у життєдіяльності району в ринкових умовах.

       Районна програма  охорони культурної спадщини - це система заходів, що здійснюються районними органами виконавчої влади та місцевого самоврядування  шляхом забезпечення  ефективного управління науково-дослідницького, економічною, просвітницькою, технічною та виробничою складовими  частинами галузі охорони культурної спадщини.

        Районна  програма спрямовується  на забезпечення  сприятливих умов щодо реалізації  нормативно-правових актів України в галузі охорони культурної спадщини з урахуванням регіональних особливостей, збільшення  та ефективного залучення  у сферу охорони ресурсного інтелектуального та економічного потенціалу району в цілому та окремих історичних населених місць.

Суб’єктами районної програми у сфері охорони культурної спадщини виступають органи державної виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, територіальні громади, фізичні та юридичні особи, об’єднання громадян і громадські організації, які впливають на процес охорони культурної спадщини в районі.

 

 

Розділ ІІІ.

Мета Програми

 

Мета  Програми полягає у створенні більш сприятливих умов для розвитку сфери охорони культурної спадщини, забезпечення належного рівня збереження та  використання об’єктів культурної спадщини у суспільному житті району.

 

-          забезпечення державного обліку та контролю за збереженням і використанням об’єктів культурної спадщини;

-          сприяння залученню інвестицій у діяльність щодо збереження, реставрації, реабілітації і використання пам’яток;

-          включення до туристичних маршрутів об’єктів, що мають особливу історичну та культурну цінність;

-          створення науково-інформаційної районної бази;

-          поліпшення  технічного стану пам’яток архітектури, об’єктів культурної спадщини, забезпечення комплексного виконання реставраційних робіт;

 

 

Розділ ІУ.

Обгрунтування шляхів і засобів розв’язання проблеми,

строки та етапи виконання Програми

          Пропозиції до програми  розроблені на період 2014 – 2017 років. Фінансування заходів Програми здійснюється відповідно до законодавства України за рахунок коштів, виділених в установленому порядку з районного бюджету, місцевих бюджетів, а також інших джерел, не заборонених чинним законодавством.

 

Розділ У.

Завдання Програми та результативні показники

   1. Встановлення охоронних зон пам’яток та режимів їх використання.

   2. Формування управлінської ідеології та громадської думки у сфері використання культурного надбання.

   3. Виготовлення та встановлення охоронних дощок єдиного зразка для всіх пам’яток археології, монументального мистецтва та архітектури.

   4. Підготовлення пропозицій та необхідної науково-облікової документації для включення до Державного реєстру нерухомих пам’яток України тих пам’яток, які були включені до  відповідних Списків  згідно із Законом Української РСР «Про охорону і використання пам’яток  історії та культури».

   5. Укладання охоронних  договорів на пам’ятки, щойно виявлені об’єкти культурної спадщини чи їх  частини з їхніми  власниками (користувачами).

 

 

Виконання  Програми приведе до позитивних  зрушень у сфері  охорони культурної спадщини. Населення району усвідомить необхідність збереження пам’яток для нинішнього і майбутніх поколінь як важливого чинника патріотичного виховання  громадян, розвитку національної свідомості  народу,  збереження традицій як в будівництві, так і в інших напрямках мистецтва.

     Виконання програми сприятиме поліпшенню фінансування заходів  із збереження  та використання пам’яток, залучення інвестицій на пам’яткоохоронні заходи, спрямовані на збереження і реставрацію пам’яток, розвитку туристичної галузі та інфраструктури в цілому, а також посилить відповідальність користувачів пам’ятками.


 


VІ. Системи управління та контролю за ходом виконання Програми

        Безпосередній контроль за ходом реалізації Програми, цільовим та ефективним використанням коштів здійснюють відповідальні виконавці  -

головні розпорядники бюджетних коштів.   Організація процесу виконання Програми в межах адміністративно – територіальних одиниць покладається на  Радомишльську районну державну  адміністрацію та  виконавчі комітети міської, селищних та сільських рад.

        Відділ культури Радомишльської районної державної адміністрації  щороку до 10 липня та до 10 січня готує та подає відділу економічного розвитку і торгівлі Радомишльської районної державної адміністрації та  Управлінню фінансів Радомишльської районної державної адміністрації в Житомирській області узагальнену інформацію про стан її виконання.

        Відповідальні виконавці Програми щороку здійснюють обґрунтовану оцінку результатів її виконання та , при потребі, розробляють пропозиції щодо доцільності продовження тих чи інших заходів, включення додаткових заходів і завдань, уточнення показників обсягів і джерел фінансування, переліку виконавців, строків виконання Програми.

Категорія: Підготовка до сесії. Проекти рішень | Переглядів: 562 | Додав: rada | Рейтинг: 1.0/1